100 let české státnosti ve Středočeském kraji
100 let

100 let české státnosti ve Středočeském kraji

Každý měsíc odkryjeme jednu dekádu.
Začínáme 2. listopadu 2017

Od Masaryka po současnost

V roce 2018 oslaví naše země významné výročí. Neopakovatelné a první svého druhu. Uplyne 100 let od vzniku samostatného Československa. 28. října 1918 se začala psát nová kapitola našich dějin. Dějin, ve kterých byl náš stát svědkem, nebo přímým účastníkem mnoha klíčových historických událostí.

Světlá období střídaly doby temna. Období klidu střídala období nejistoty a ohrožení. Úvodní euforii ze společného státu Čechů a Slováků vystřídaly hrůzy 2. světové války. Skutečnou válku, s desítkami miliónů obětí, poté vystřídala válka další. Tentokrát studená, politická. Socialismus byl následně vystřídán normalizací a komunistickou diktaturou. Sametová revoluce byla na začátku další éry naší země, demokratické a svobodné. Osudy našich národů se potom rozdělily v podobě dvou samostatných států, aby se zanedlouho zase spojily, tentokrát v daleko větším demokratickém společenství Evropské unie.

Je toho mnoho, čím si musela naše krásná země za uplynulé století projít a jaké osudy si museli prožít její občané. Jsme jejich potomky a pojďme si společně připomenout několika generační, stoletou historii české státnosti ve Středočeském kraji. Kraj v srdci České republiky skrývá mnoho zajímavého a jedinečného.

S každou významnou historickou změnou ve Středočeském kraji jsou spojeni konkrétní lidé, události, nebo významná místa. Tento projekt přináší přehled těch nejzajímavějších v přehledu 10 dekád od roku 1918 až 2018.

Novinky

Vodní nádrž Švihov nepřehlédnete. Zabírá plochu větší než tisíc fotbalových hřišť

Vodní nádrž Švihov je největší vodárenskou nádrží v České republice. Výstavba začala v roce 1965 a dokončena byla o deset let později. Když fouká vítr, jsou tady vlny jako na moři.

23.4.2018

Tatínek spisovatele Oty Pavla prodal vysavač i tam, kde neměli elektřinu

Spisovatel Ota Pavel se sice narodil v Praze, duší i tělem byl ale Středočech. Nejhezčí kouty našeho regionu zvěčnil ve svých knížkách. U přívozu v Luhu pod Branovem se vám vybaví atmosféra filmu Smrt krásných srnců.

12.4.2018

Plastové sáčky na mléko slaví 50 let. Zábavu si s nimi užili školáci i kutilové

Plastovým sáčkům na mléko se někdy přezdívalo „igelitové vemeno“. Družstvo SMĚR je začalo vyrábět v Jílovém u Prahy na nové lince dovezené ze Západu. Plastové pytlíky od mléka uměli Češi už tehdy dokonale recyklovat. Balili do nich dětem svačiny nebo z nich dělali odpařovače vody na ústřední topení.

6.4.2018

Středočeský kraj je rájem filmařů. Soška Oskara vás překvapí na nádraží Loděnice

Filmový věhlas získal Středočeský kraj především v šedesátých letech, od té doby sem míří filmaři z celého světa. V roce 1966 natočil režisér Jiří Menzel na nádraží v Loděnici Ostře sledované vlaky. Později snímek získal Oskara za nejlepší cizojazyčný film.

30.3.2018